Bakım ve Servis

Bina yönetiminizin Bakımcı Firma ile Bakım Sözleşmesi olması gereklidir. Bakımlar özel durum olmadığı taktirde tarif edilen şekilde yapılmalıdır. Güvenlik elemanlarının bakım ve ayarları kullanma kılavuzlarına göre yapılmalıdır.

Bakıma başlanılmadan önce gerekli emniyet tedbirleri alınmalıdır. Bütün kat kapılarına "Asansöre Bakım Yapılıyor" levhası asılmalıdır. Makine ve elektrik aksamına ait bakım yapılırken ana şartel kapatılarak elektrik kesilmelidir. Yapılan bakım asansör bakım defterine işlenmelidir.

Bakım ve Servis kapsamı:

MADDE 7 - (1) Can ve mal güvenliğinin devamını sağlamak için asansörün ve tüm aksamlarının bakımı bakım ve işletme kılavuzlarında yer alan talimatlara göre yapılmalıdır.

a) Bakımın kapsadığı işlemler:

 1. Yağlama ve temizlemeyi
 2. Kontrolleri
 3. Kurtarma çalışmalarını
 4. Ayarlama işlemlerini
 5. Kullanıma veya yıpranmaya bağlı olarak meydana gelebilen ve asansörün karakteristiklerini etkilemeyen bileşen onarımı veya değiştirilmesini

 

b) Bakımın kapsamadığı işlemler:

 1. Yeni bileşenin karakteristikleri orijinali ile aynı olsa dahi makine asansör kabini kapısı kontrol paneli kılavuz ray gibi bir ana bileşenin veya güvenlik aksamının değiştirilmesini
 2. Asansörün yerinin değiştirilmesini
 3. Asansörün hız taşıyabildiği yük v.b. gibi herhangi bir karakteristiğinin değiştirilmesi de dahil modernizasyonunu
 4. İtfaiye tarafından yapılan kurtarma çalışmalarını
 5. Asansör boşluğunun (kuyusunun) dış bölümlerinin temizlenmesini
 6. Asansör kabini iç kısmının temizlenmesini

Teslimat Aşaması

Asansörlerimiz